Reportáž z návštěvy stáčírny MaxDrinks s.r.o.

Česi denně vypijí hektolitry energy drinků a přitom většinou vůbec netuší, jakou cestu musí jejich oblíbený nápoj projít, než se dostane na pulty obchodů. Mezi nejdůležitější části takového „putování“ patří samotné stáčení do plechovek. Právě proto jsme přijali pozvánku od Kralupské společnosti MaxDrinks s.r.o, která stáčí piva a nealkoholické nápoje do plechovek 250, 330 a 500ml a PET láhví různých objemů. Jak takové stáčení probíhá a co vše nás v MaxDrinks zaujalo?

MaxDrinks s.r.o. sídlící v areálu bývalého pivovaru vznikla v roce 2002. Aktuálně stáčí například piva Staročech, Samson, Zlatopramen, Svijany, Eggenberg, Platan, pro nás zajímavější energetické nápoje Shock, Red Wolf, Party Power, 69 a další. Pivo dováží cisterny přímo z pivovarů, energy drinky se míchají přímo na místě. Stáčírna je tak vlastně jediným místem, na kterém můžete potkat energiťák mimo plechovku či PET lahev.

maxdrinks-logo

Teď už k samotné návštěvě. Ihned po příchodu byl po mě žádán autogram. Normálně své podpisy zadarmo nerozdávám, ale tentokrát jsem udělal výjimku :) Za odměnu mě navlékli do bílého pláště, bez kterého se na provoz nesmí. V době návštěvy se na obou linkách stáčel Party Power, jehož vůně byla cítit opravdu všude. U linky na plechovky se nacházely špunty do uší vypadající jako žužu. Dle slov mé sympatické průvodkyně si je už pár lidí spletlo. Není ani divu, protože je u linky celkem klid a špunty vůbec nejsou potřeba. Bonbóny by našly větší využití :)

maxdrinks-eco-pets

Budoucnost PET lahví v podání MaxDrinks s.r.o.

Stáčení do plechovek probíhá překvapivě rychle a prý to s novou linkou bude ještě rychlejší. Vše začíná ve výšce několika metrů, kde na linku vyjíždějí prázdné nezavíčkované plechovky s potiskem. Ty byly vyrobeny v jinde a proto projdou propláchnutím od případných nečistot. Po umytí sjedou dolů k plnícímu stroji a ihned poté je další stroj uzavře pomocí víček, jenž dorazily spolu s plechovkami. Myslíte si, že je to vše? Ale kdepak…Ve vedlejší místnosti už čeká proces pasterizace. Energy drinky se zastaví na 45 minut, během kterých jsou zničeny všechny nežádoucí mikroorganismy. Po mírném zdržení následuje natisknutí potřebných informací na dno plechovky, především pak datum spotřeby. Takto opatřený plech putuje k laseru. Ten zkontroluje správnou „hladinku“ a nevyhovující kousky nemilosrdně vyřadí. Špatně naplněný Party Power byl rozeznatelný i v ruce, laser je ale mnohem přesnější. Nyní je na řadě stroj, který si šikovně připraví plechovky do řad, naplní kartóny (dle požadavků po 6, 12, 24…) a následně je zavaří do fólie. Zbývá pár metrů celé linky a poslední úkol – naskládat jednotlivé kartóny na palety a ty připravit na odvoz. Mezisklad je celkem malý, stáčené nápoje celkem rychle mizí v kamiónu a vyrážejí na cestu k distributorům.

maxdrinks-plechovky-canss

Velikosti plechovek plněných v MaxDrinks. Jejich výroba probíhá jinde.

Na druhé lince probíhá vše v podobném duchu s tím rozdílem, že se místo plechovek plní PET láhve. Ve stejné hale probíhá i výroba reklamních nápojů s potiskem dle přání zákazníka. Již dříve naplněné plechovky bez potisku jsou opatřeny teplem smrštitelnou Sleeve fólií. O těch jsem se dozvěděl zajímavou informaci – po potažení fólií musí plechovky 2 dny vysychat, takže se místo dalšího balení válí v boxech. Jak se stáčí do plechovek a PET láhví už víme. Teď se podíváme na něco, co bude zajímat především samotné sběratele…

party-power-plechs

Party Power

Ve společnosti MaxDrinks s.r.o byly za necelých 10 let existence vyrobeny desítky různých plechovek a tak není divu, že se v kancelářích najdou kousky, o kterých si může kdejaký sběratel nechat jen zdát! Vlastně by se z nich dala udělat sbírka směle konkurující většině těch českých. Od chvíle, kdy mi tyto „sbírky“ byly předvedeny, jsem byl jak opařeny a neschopný dalších dotazů. Vedle ve firmě vyrobených drinků se totiž v regálech nachází také desítky zahraničních kousků. Ty dovezli zaměstnanci z různých zahraničních cest. Ve stáčírně o to samozřejmě nejde, přesto by zdokumentování takové nádherné sbírky stálo opravdu za to. I proto doufám, že se do MaxDrinks s.r.o. ještě někdy podívám. Třeba po blížícím se stěhování do nových modernějších prostorů, ve kterých bych rád udělal videoreportáž, protože to co je ve stáčírně k vidění se slovy popsat prostě nedá.

energy-drinks2

Neberte mě doslova…Ale i ve stáčírně se topí v plechovkách :)

V Kralupech nad Vltavou se nachází také firemní prodejna společnosti MaxDrinks. V ulici Žižkova naleznete v podstatě potraviny, které ovšem nabízejí mnohem víc, než se může zdát. Vedle produkce Al-Namury včetně BigShocku! a např. Red Wolfu se zde prodává také Party Power. V prodeji je i nový produkt značky Party Power, který zatím nikde jinde neseženete. Web Energy-Drinks.cz jej představí během následujících dnů. Pokud tedy máte cestu přes Kralupy nad Vltavou, tak si určitě naplánujte malou zastávku. Vyplatí se to.

Děkuji společnosti MaxDrinks s.r.o za pozvání a vřelé přivítání. Osobní průvodkyni za zajímavou exkurzi, informace i předvedení soukromě-firemní sbírky a všem zaměstnancům za ochotu. Děkuji také za plechovky, které obohatily mou sbírku, a těším se na případnou další návštěvu. Do míst s takto příjemnou a přátelskou atmosférou se vždy rád vracím. :)

Komentáře

1 | Pepin z Postřižin @ | před dvanácti roky

Super článek

jen škoda že tu nejsou žádné fotky z té stáčírny, tyhle hejblátka se mi vždycky hrozně líbili, jak všechno lítá a ani nestíháš sledovat, ale chápu že asi focení povoleno nebylo. Jinak článek bezva:)

reagovat

2 | Docent | před dvanácti roky

ne že bys to sem nemohl dát včera když sem ted jel přes Kralupy že jo Jake :DDD

reagovat

3 | Jake Hladík | před dvanácti roky

Foceni spis bylo moji chybou a nevybavenosti v dnech navstevy. Ale po prestehovani bude navsteva nova, s fotakem a HD kamerou. To pak teprva uvidite =)

reagovat

4 | René @ | před dvanácti roky

Chválím

Zde jsem pracoval jako brigádník,je to skvělá firma a měli jsme tam výorný kolektiv,paní vedoucí moc supr ženská,škoda,že se tam nemohu vrátit,pro plný stav… linka je supr a je to vychytaná věcička,jak to funguje,,,s poz­dravem René K.

reagovat

5 | Jake | před dvanácti roky

[4] René: Zdravím a děkuji za ohlas! Já se při návštěvě cítil skvěle, jako bych tam patřil, co mě zajímalo na to jsem dostal odpověď nebo mi bylo ukázáno, prostě super.

Teď se MaxDrinks stěhuje, tak třeba už ty plné stavy nebudou tak žhavé ne?:)

reagovat

6 | René @ | před dvanácti roky

děkuji za

[5] Jake: za odzvu. A kampak se stěhují? moje vedoucí tam měla i manžela,jen nevím sakra,jak se jmenovala :(…jj supr prostředí… vždy když jedu kolem,vzpomínám.ale zapomenu že tam mají krámek,pokud jseště funguje......

reagovat

7 | Jake | před dvanácti roky

[6] René: odezva nebo ohlas, me to pres ty antibiotika moc nemysli.. :) Maji se stehovat nekam po kralupech do vlastniho, byvaly pivovar je jen podnajem a rekl bych, ze dochazi i prostory.

Kramek funguje, pisu o tom ve clanku :)

reagovat

8 | René @ | před dvanácti roky

jj

[7] Jake: myslel jsem jako díky za odpověd,zítra jedu kolem,tak se tam stavím :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.