Rozhovor s Dookym, zakladatelem MDED a sběratelským guru

Po rapperovi Strapovi přinášíme rozhovor s jedním z prvních sběratelů u nás – Dookym. Dooky je sběratel z Rakovníka, který se tomuto koníčku věnoval přes 10 let. Vždy sbíral jen 250ml plechovky a to pouze ty, které sám vypil. A že se svého stylu sbírání držel, dokazovalo i to, že prodával klidně raritní kousky, které neměl tu šanci ochutnat. Kromě toho vlastnil zajímavý web, podobný tomu našemu, a založil Mezinárodní den Energy Drinků, který se koná každý rok 15. srpna. Právě o poslední větě bude hlavně náš dnešní rozhovor.

Co tě přivedlo ke sbírání?

Když jsem tenkrát začínal tak bylo na trhu strašně málo energy drinků. Začali jsme sbírat s dvěma kamarády. Sbírali jsme asi dva roky a pak už jsem zůstal sám. Jeden z kamarádů mi vozil Energy Drinky až do konce – než jsem přestal sbírat.

Byl nějaký daný kousek ve tvé sbírce,za který jsi měl velkou radost?

Těch bylo několik. Třeba Monster z Ameriky – v době, kdy jsem jej získal, jej každý u nás znal jen z filmů a seriálů z USA. Koukala na to tenkrát spousta lidí z široké veřejnosti a nejen sběratelé. Další, ze kterého jsem měl velkou radost, byl reklamní Party Power a dostal jsem jich rovnou deset a vlastně skoro všichni sběratelé, kteří ho mají ve sbírce jej mají původem ode mě.

party-power-250ml-dookys

Bylo jich hodně a ke každému se váže svůj příběh. U 90% drinků jsem přesně donedávna věděl, kde jsem je koupil, nebo kdo mi je přivezl. Jako další pro mě vzácné kousky bych mohl jmenovat Hype z dovolené v Bulharsku a PitBull z Ukrajiny, který byl chuťově pro mě jeden z nejlepších ED.

Mohl bys nám povědět něco o svém blogu o energy drincích? 

Blog vlastně vznikl jen jako seznam mojí sbírky. Jenže postupem času jsem ho chtěl změnit a modernizovat, ale v té době už jsem vedl rodinný život a vlastně i mou leností blog začal upadat. Na blogu bylo ale velmi zajímavé sledovat, z jaké země přicházeli návštěvníci a jak se zvedla návštěvnost podle přidaných drinků. Ale to by bylo na dlouhé povídání.

Jak tě napadlo založit Mezinárodní den Energy Drinků a proč zrovna 15. srpen?

MDED vznikl díky náhodě. Pamatuji si, že jsem jel v autě a tam pravidelně hlásají, že je dnes den leváků atd. A dostal jsem nápad založit MDED. Když jsem na wikipedii hledal vhodné datum, tak jsem se zaměřil na léto, přeci jen jsou ED povětšinou záležitostí mladé generace. A když jsem viděl, že na patnáctého srpna žádný významný/mezinárodní den nepřipadá a navíc opravdu jak několikrát proběhly spekulace o tom, že mám ten den narozeniny, tak bylo jasno. Takováto událost je docela běh na dlouhou trať. Několikrát probíhaly debaty o srazu, burze či výměně drinků v tento den a pak i PEDF, což je něco jako festival a sraz dohromady. Ale o PEDF by vám mohl více povyprávět Jake. Každopádně letos jsem pocítil sílu internetu. Na MDED jsem jel autem z práce, když se na Evropě 2 ozvalo z éteru: „Dnes je mezinárodní den energiťáků, tak si rozhodně nějaký dejte!“ což mi vyrazilo dech a opravdu mě to zahřálo. Po třech letech od založení to hlásí v celorepublikovém rádiu, drogerie měly soutěže k příležitosti MDED a Big Shock každý rok poskytuje slevu na Shockshopu. A třeba jednou se bude pátrat, kdo tento den založil.

dooky-cans-collects

Co říkáš na nápad Prague Energy Drink Festivalu, dorazil bys tam?

Na Prague Energy Drink Festival bych určitě rád dorazil, ale jak jsem psal už několikrát, mám dvě děti a manželku, takže plánované akce se kdykoliv můžou změnit. Rád bych dorazil, ale slíbit to nemůžu.

Jaká je tvá nejoblíbenější značka energy drinku a proč?

Dlouhodobě jsem mezi favority zařazoval RedBull, nejen tím, že to byl jeden z prvních energy drinků na světě, ale také díky zázemí, které mají. Podporují spoustu sportovců, pořádají spoustu akcí a na spoustě se hodně podílejí. Mezi favority patřil i domácí Semtex od Pinelli. Měl jsem rád to, že neměnili desing a byl to domácí drink, který byl vybroušen od píky. A taky Big Shock, protože se nebáli experimentovat a inspirovat se někde jinde, ale prodat to po svém. Těch značek je mnoho, ale tyhle jsou takové zásadní. 

Jaký energy drink bys nejraději viděl na našem trhu?

Na našem trhu bych nejradši viděl nějaký úplně nový drink a hlavně domácí. Nějaký hodně nápaditý, něco prostě úplně jiného. V dnešní době není problém si vlastně jakýkoliv energy drink na světě koupit přes internet a ochutnat ho. Rád bych na trhu viděl více projektů jako je Fakeer – nápad, styl a zajímavá chuť.

hype-energy-dooky-bulharskos

Chtěl bys vzkázat sběratelům na závěr?

Co bych vzkázal na závěr? Rozhodně přeji všem sběratelům hodně štěstí a úspěšný lov. Jen myslete na to, že je to koníček s vášní a nemělo by se to zvrtnout v bláznivé honění plechovek a velké nakupování, díky kterému to ztrácí vášeň.

Díky Drinkům jsem získal i pár kamarádů, jako je třeba Hyssman, Thomas a vlastně i Jake, i když mezi námi spíše panovala rivalita. Rozhodně by si sběratelé měli stanovit určité hranice a cíle, kam by to chtěli dotáhnout a jakým způsobem. Mojí hranicí bylo to, že jsem sbíral jen plechovky od drinků, které jsem ochutnal nebo vypil. Jsem rád, že jsem tomu zůstal věrný až do samotného konce.

Komentáře

1 | Jake | před jedenácti roky

Skvělý rozhovor! Dooky byl pro mne vždy vzor, byl (nejen pro mne) guru mezi sběrateli energiťáků… Možná i proto mezi námi byla v jednu chvíli zmiňovaná rivalita. Ta se ale časem vytratila a začalo se to otáčet :)

Kdyby byla možnost se vídat, určitě bychom byli kámoši, jako jsme oba s Thomasem, se kterým si třeba vyrazíme na střelnici, což se rozhodně netýká energiťáků.

Dooky, stále si tu jako Guru, to už se nezmění. Díky tobě v podstatě sbírám a byl jsi tím, díky komu mám celou řadu drinku, kdo mne motivoval… Vlastně díky tomu vznikl i tenhle web, myšlenka na Energy festival. Zásluhy za dost věcí jsou i tvoje zásluhy ;)

reagovat

2 | David | před jedenácti roky

Keď sa mi pred pár rokmi zhromaždilo pár prázdnych plechoviek na poličke, povedal som si žeby to bolo docela zaujímavé zbierať(podotýkam že zbierať, nie predbiehať sa v tom, kto kúpi jakú extra plechovku cez internet a kto má viacej plechoviek, nieje to predsa súťaž ale záluba). Jak som tak pozeral po internete, hneď som našiel Dookyho stránku a vtedy som si povedal že chcem mať aspom takú zbierku ako on a dodnes zbieram len 250ml a len také plechovky ktoré som buď sám vypil alebo ich mám doma ešte plné :)

Takže Dooky, ďakujem :)

reagovat

3 | FiminCZ | před jedenácti roky | www.sbirkaplechovek2012.blogspot.com

Tohle jsou úplně nejlepší články. Nejdřív rozhovor se Strapprem a teď tohle :) Super, pokračujte v psaní tak super článků a dělání webu ;)

reagovat

4 | staRRemix | před jedenácti roky

chtěl jsem se zeptat jemi to sice trapné ale sbíra dooky nebo ne ?Omlouvám se za svou debilitu.

reagovat

5 | Dooky @ | před jedenácti roky

staRRemix

Zdar hele Dooky už nesbírá :D ale třeba jednou začnu znova :D

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.