Semtex, Smertex nebo Sem&ex? Mohlo to být cokoli

Energetický nápoj značky Semtex zná dnes už úplně každý. Málokdo však tuší, že Semtexu kdysi hrozilo něco podobného jako Duracellu a Viaguaře. Název původně vznikl pro plastickou trhavinu a právě tato ochranná známka zadělávala problémy společnosti Pinelli, v té době výrobci zmiňovaného energy drinku. Během domluv s výrobcem výbušniny se děly věci, o kterých bohužel nevíme nic bližšího.

semtex-smertex1

Co se nám ale podařilo zjistit jsou ochranné známky zaregistrované v období let 1999 – 2004. Pinelli zřejmě chtělo mít různé značky v záloze pro případ, že by bylo nutné opustit původní název Semtex. Nemít po ruce žádné příhodné značky, to by asi nebylo nic dobrého. A tak vedle Semtexu existují také kompletní návrhy na Smertex, Sem&ex nebo Sem ex s bleskem místo t.

semtex-smertex2

Ani na jeden ze zmiňovaných názvů naštěstí nikdy nedošlo a tak se v obchodech stále objevuje Semtex tak, jak jej známe od samotných začátků. Loni jej ale koupila Kofola a bůhví, jestli se ještě někdy dočkáme nějakých speciálních Semtexů ať už ve formě samotných příchutí (Junior, Hot, Ice, vánoční Grog, Svařák a Punč) nebo jen vzhledových edicích alá Festivals nebo Kenvelo.

semtex-and

V nabídce tak nadále zůstává jen klasický Semtex, Semtex Forte a Semtex Light, který je ovšem dlouhodobě téměř nesehnatelný. Boj oproti BigShocku byl před prodejem celkem reálný, plány Pinelli byly zajímavé a pro sběratele ještě zajímavější o to, jaké nádherné plechovky měly vzniknout. Od Kofoly ale moc neočekáváme. Tentokrát bychom se rádi spletli…

semtex-blesk

Loga pocházejí z veřejné databáze ochranných známek oz.kurzy.cz, kterým tímto děkujeme. Smertex má dvě verze rozdílné pozadím, zbylé dva názvy jsou opravdu jen u prvonávrhů. Přesné historie neznáme, verze s bleskem mohla být klidně zamýšlena jen jako redesign loga, ne nový název. Přesto nás napadá otázka – Jaká verze „nového Semtexu“ se vám líbí nejvíce?

Komentáře

1 | Martin Mrenica | před jedenácti roky

kde se dá sehnat ten light, nevíte někdo?

reagovat

2 | Thom | před jedenácti roky

Light? To nevím že existuje. Jestli ale myslíš Semtex Forte, tak ten seženeš skoro v každé benzínce jak 500ml tak i 250ml. ;-)

reagovat

3 | Jana @ | před jedenácti roky

Semtex Light

To taky vůbec nevím, že existuje, ale tak píšou, že je dlouhodobě nesehnatelný, tak ho asi už moc nevyráběj..

reagovat

4 | Jake | před jedenácti roky

On Light nebyl nikdy moc sehnatelný. Ja na něj narazil 2× v životě, ve stejnym krámku. A to sem prošel hoooodně krámů na to, abych mohl říct, že je špatně sehnatelnej :) Popravdě ani nevim, jestli se pod kofolou vyrábí, rekl bych ze ne.

reagovat

5 | Dooky | před jedenácti roky

Light byl dlouhou dobu normálně sehnatelný všude kde byl Semtex a Semtex Forte, ale to jsou doby dávno minulé kdy většina sběratelů ještě ani nesbírala. Co si pamatuju tak to byla moje první plechovka s barevným „trsátkem“ pokud si dobře pamatuju tak je zelný. To byla pro mě tenkrát strašná pecka.

Škoda že nemáš informace o tom plnym kamionu zadrženym na hranicích s padělkama Semtexu z Madarska.
Jednou mi o tom vyprávěl jeden člověk z Pinelli.

reagovat

6 | Jake | před jedenácti roky

Tak o kamionu padelku slysim vubec poprve. Mozna by se mi to jeste podarilo z nekoho vytahnout ,ale to je na dlouhy lokte. Jinak co ja si pamatuju (resp. vsimam si drinku i kdyz sem nesbiral), tak sem lighta potkal jednou jedinkrat a rekl jsem si no fuj sugarfreecko si nekoupim ani za mak. To byla jeste verze s energydrinks.cz vzadu :) Pak sem si koupil az semtexculture.cz. V mem okoli tedy nebyly od takovyho 98 roku k sehnani skoro vubec. A to tu byl semtex vsade.

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.