Jak důležitá je kvalita vody použitá při výrobě energy drinku?
V době nesmírného energetického sucha se občas podíváme na neustále opakovaná témata, která ale nikdy nebyla okomentována ve větším měřítku a hlavně veřejně. Dnes se podíváme na (ne)nápadnou a zároveň nesmírně důležitou složku každého energetického nápoje. Voda (její kvalita, chuť, obsažené minerály či jiné složky a bůhví co ještě) hraje opravdu nezanedbatelnou roli v chuti i kvalitě každého jednotlivého energy drinku.
Souhlasit se mnou možná nebude i několik samotných výrobců, jelikož jsem na toto téma s některými již diskutoval a nevěřícně kroutili hlavou. Opak je ale pravdou! Stejně jako v pivu, obdobně jako každá přírodní minerální voda, i přes „přehnaně“ chemické složení energiťáků nelze přecházet fakt, že výrazněji odlišná voda má svůj vliv na výsledné chuti. Sám jsem byl u testování odlišnosti ve dvou případech, a divil jsem se jako puk.
Potrubí vedoucí kvalitní alpskou vodu do továrny? Hell stavějící továrnu po dlouhém hledání přímo na místě, kde v hlubokých vrtech narazili na (až moc) ideální vodu? Na tom přeci musí něco být! Ochutnával jsem rozdíl u dvou známějších českých značek. Stejné složení s jediným rozdílem – v jedné várce česká voda, v druhé voda alpská. Poznat to šlo hned. Nejde ani tolik o samotnou kvalitu použité vody, ale o „zapracování do receptury“.
Pokud se drink vyvíjí např. v Rakousku a pak se stočí v ČR, tak se prostě může změnit chuť. A to není moc dobré. Hell se dříve stáčel i v ČR, Polsku,… a občas si někdo stěžoval, že mu tentokrát jeho oblíbený Hell nechutnal. Teď už se stáčí jen v Maďarsku se vždy stejně kvalitní minerální vodou, kterou musí demineralizovat. Tam už by se rozdíl stávat neměl. Ale řada světových značek stáčí na více místech. A pak to poznat je. Fakt!
Komentáře
Zajímavé
Dost zajímavé, je pravda že jsou vody rozdílné, a ty s hor/bystřin jsou lepší, ale neřekl bych, že to hraje až takhle velkou roli :o